آرام مثل آب - طوفانی مثل دریا - روزهایی به کوتاهی زندگی

روزهایی به کوتاهی زندگی

نقد , طنز , داستان , شعر , روزنوشت

آرام مثل آب - طوفانی مثل دریا

بارها توی قرآن خواندیم که خداوند از دوست داشتن انسانهایی با مشخصات خاص نام می بره . مثلا پروردگار به وسیله محمد (ص) می فرماید .االله یحب الصابرین .

به نظر من دوست داشتن به این دلیل برای خداوند نقص ایجاد نمی کند که پیوسته خیر به شخصی خواهد رسید که مورد دوست داشتن قرار می گیرد .و مانند برگشتن به سمت آفتاب است .

ولی در انسانها چیزی که مطرح است ما وقتی کسی را دوست داریم .اگر اتفاق ناگواری برای او بیفتد به دلیل علاقه امان به آن فرد ناراحت و مکدر می شویم . آزرده خاطر می شویم و این به دلیل این است که دوست داشتن ما با دوست داشتن پروردگار فرق دارد .مثلا داریم الله یحب المحسنین .

تا وقتی که جز محسنین باشیم خداوند ما را دوست دارد و هر گاه از دسته محسنین خارج شویم .در حقیقت خود را از مسیر قرار گرفتن و بهره مند شدن از این علق و محبت محروم کردم .برای این است که خداوند برایش فرقی نمی کند  که کدام بنده را دوست داشته باشد . او تمام بندگان را پاک آفریده و ماییم که با تربیت نادرست خودمان از جاده لطف خارج میشویم .

پی نوشت :بداهه نوشتم .باید از دوست داشتن می گفتم .شاید تاثیر رمضان باشد .تقریبا یک ساعت دیگه اولین جلسه دادگاه است . ناراحت و غمگین نیستم .حتی نگران .فقط کمی هیجان زده شدم .خوب اولین بارم . تمام کارهایی که باید انجام می دادم رو انجام دادم . از هیچ چیز پشیمان نیستم که انجام نداده باشم . و از هیچ چیز هم کخه انجام دادم پشیمان نیستم جز عمل خودم . " اعوذ بلله من نفسی ".پنج تا وکیل امروز رو پروندست .دوتاش مال ماست .مطمئنا یکی از پرونده های مهم جاری .اما باید ما سر فراز بیرون بیایم .چون بی تقصیر هستیم و مهمتر اینکه خدا باماست .

کاملا ید الله رو در زندگیم احساس کردم و به عینه دیدم .صبح بعد از سحری حافظ می خوندم .دو مصرعش رو می نویسم .که یک بیت از لسان الغیب بهتر از صد جمله بیان موضوع کند :

چه آسان می نمود اول غم دری به بوی سود          غلط کزدم که این توفان به صد گوهر نمی ارزد

*

تو با خدای خود انداز کارو دل خوشدار          که رحم اگر نکند مدعی خدا بکند

امام حسن عسگری می فرماید : عبادت کردن به زیادی روزه و نماز نیست ، بلکه (حقیقت) عبادت، زیاد در کار خدا اندیشیدن است . / تحف العقول صفحه 448

   + کسی معمولی تر از همه ; ٧:۳٦ ‎ق.ظ ; دوشنبه ٢٥ شهریور ۱۳۸٧
    comment نظرات ()