نمایشگاه رسانه های دیجیتال و دل خون ما - روزهایی به کوتاهی زندگی

روزهایی به کوتاهی زندگی

نقد , طنز , داستان , شعر , روزنوشت

نمایشگاه رسانه های دیجیتال و دل خون ما

 

اخیرا این جا که ما هستیم نمایشگاهی برگزار شده با نام رسانه های دیجیتال .

به نمایشگاه که رفیتم از شرکتهای مختلف انواع نرم افزار ها و سی دی با موضوعات  قرآنی و کودکان ، فیلم و بازی موجود بود . بیشتر شرکت های شرکت کننده با موضوعات علوم قرآنی بودند که انواع سی دی های قرآنی رو در زمینه قرائت ، تفسیر ، رو خوانی و ترجمه گویا عرضه می کردند .چند تا مسئله رو توی نمایشگاه دیدم که باعث تاسفم شد که به طور مختصر بعضی از این مطالب رو می نویسم .

١_‌  مهمترین مسئله این هست که الان هر کی بخواد یک سی دی آموزش قرآن یا علوم قرآنی رو تهیه کنه،‌بعد از نصب نرم آفزار و در اولین راه اندازی با چند آیه از قرآن مواجه میشه که در پایین آیه شما رو به آیه قسم دادند و مدیون کردند که این سی دی کپی نباشه و شما رو از سخت ترین عذاب های الهی بر حضر داشته اند که این نسخه اصلی نرم افزار باشه ؟!!

در ادامه>>

حال اینکه جای تاسف داره که در هر جای ایران که باشید با کمترین هزینه می شه بدترین و مستهجن ترین سی دی ها رو با کمترین قیمت خرید . چرا که کمپانی های بزرگ دنیا  یا همین افراد کوچه و بازار یک سی دی کامل رو به شما  میدهند تا شما رو به سمت فکری اونها گرایش داشته باشید . تازه قسم هم نمی دهند که احیانا کپی هم نکنید و به دیگران ندهید. !!

اگر به آمار  رسمی که مثلا در همین دولت نهم ارائه شده نگاهی انداخته بشه می بینید که در بخش نشر و فرهنگ بودجه علوم قرآنی و دینی چندین برابر شده و سوبسیت یا یارانه دولتی به این بخش به چه میزان چشم گیری افزایش پیدا کرده . حال اینکه  حداقل قیمت یک نرم افزار قرآنی که (‌متن تایپی قرآنش موجوده، قاریش یکی دیگست ، تفسیرش رو یکی دیگه نوشته ، ترجمش هم مال یکی دیگست ) که فقط هزینه جمع  و بسته بندیش هزینه شده به قیمت کمتر از٣ ، ۴ هزار تومان نیست !! پس این بودجه کجا باید صرف شود یا کجا صرف شده سوالی که من جوابی براش پیدا نمی کنم .

٢_ اگه گشتی در اینترنت بزنید خواهید دید که نرم افزار های موبایلی قرآنی زیادی به صورت کاملا رایگان موجوه از جمله قرآن مشکات که یک قرآن کامل با فونت خوب و خوانا و ترجمه و تفسیر کامل المیزان هم داره و امکان جستجو در متن فارسی و عربی قرآن هم از مزایای این نرم افزاره .یا نرم افزار اذان گویا که رایگان.

اما شرکت ها و موسسات قرآنی یک نرم افزار کوچک ١ تا ٢ مگابایتی رو که رایگان توزیع می شه رو به قیمت ٢ هزار تومان می فروشند!!

این یعنی سود به خود یا جامعه !! به همین دالیل به زودی در همین وبلاگ لیستی از وبلاگها و سایتهایی که کتاب رایگان موبایل ارائه می دهند یا نرم افزار های قرآن و حدیث و نهج البلاغه و موضوعات مشابه رو در اختیار می گذارند رو لینک می کنم .

٢ _ حتما شما هم اسم نرم افزار نویسا رو شنیدید . نرم افزار فارسی که در محیط وورد با گفتن جملات از شما کلمات گفتاری رو به نوشتار تبدیل می کنه .کار جالبیه و توی اخبار داخلی هم چندین بار خبرش پخش شده . وقتی به غرفه اونها رسیدم و قیمت رو پرسیدم .باورم نشد که یک نرم افزار بتونه همچین قیمتی داشته باشه .

دو میلیون و پانصد هزار تومان برای این نرم افزاره و قیمت نسخه های معمولی تر یک ملیون و شش صد هزار تومانه و فقط و فقط روی یک سیستم نصب می شه .وقتی علت این قیمت  و امکان نصب یک بارش رو پرسیدم جواب مسئول فرش جالب بود .

این یک نرم افزار کاملا انحصاریه که توسط شرکت ما طراحی و برنامه نویسی شده . و برای فروش به ادارات و موسسات دولتی . و کمتر کاربر خانگی اون رو تهیه می کنه .

سوال کردم که در چه محیط برنامه نویسی درست شده و جواب ایشون این بود که سری!! و زحمات زیادی برای برنامه نویسی اون کشیده شذده و به من گفت که شما برنامه نویس حرفه ای نمی دونید و نمی دونید تبدیل آوا به نوشتار و تشخیص اون چه کار مشکلیه !!

حوصله کل کل نداشتم و و بیشتر در حال تاسف خوردن بودم .چرا که نسخه انگلیسی این نرم افزار رو خودم دارم و برای تایپ انگلیسی ازش استفاده می کنم .و اون هم میشه با قیمت اندکی تهیه کرد . اما نکته مهم همون بود که خودشون گفتن . این نرم افزار برای فروش به شرکت های دولتیه !! آیا یک  سیستم عامل با کد های مخفی و سالها تلاش که نسخه ارجینال اون نهایتا ١٠٠ دلار قیمت داره از یک همچین نرم افزاری پیچیده تر و زحمت بیشتری برای درست کردنش کشیده شده یا انحصار و فروش به شرکت های دولتی مسئله این قیمت باور نرکردنیه که پول بیت المال براش هزینه بشه !

٣_‌این حرفها رو که دارم می زنم در حالیه که نمی دونم شما هم با پروژه اوبونتو که یک سیستم عامل کد باز یا اپن سرس هست آشنایی دارین یا نه ؟

_ اوبونتو یک سیستم عامل بر پایه ی لینوکس هست که رقیب جدی  برای ویندوز مایکروسافت . هر هفته هم توی ضمیمه کلیک روزنامه جام جم یک صفحه به اون اختصاص داره و مطالبی رو راجع به پیشرفت پروژه و نسخه های جدیدش می نویسه .اما این موضوع چه ربطی به بحث بالا داشت ؟

جوابش اینه که با کمی جستجو در ایترنت شما می تونید آدرس بنیاد ابونتو رو پیدا کنید . حالا کافیه که در فرم ثبت نام اون آدرس کامل منزل و کد پستی تون رو بدید . در کمتر از ٢٠ روز آقای پست چی در خونه شما رو می زنه و یک سی دی اوبونتو اورجینال با کلی نرم افزار اوپن سرس مثل فایر فاکس رو براتون توی یک بسته بهتون می ده.اون هم کاملا رایگان .

همین چند ماه پیش بود که یکیش برای خود من اومد .هزینه پست و خود سی دی روی پاکتش نوشته شده . چیزی حدود ١.٨ دلار . این هزینه فقط و فقط برای رقابت با مایکروسافت و پیشبرد خط فکری و نرم افزار شون به جهانیان. حالا فرقی نمی کنه شما کجا زندگی می کنید . اونها رایگان این سیستم عامل رو براتون می فرستند .و روی بروشور سی دی هم نوشته شده لطفا این سی دی را در اختیار دیگران هم قرار دیهید و کپی گکردن آن هیچ ایرادی ندارد !

ما چیزی رو که مال خودمون و کاملا رایگان و حتی یارانه دولتی روش خورده به بیشترین قیمت به مردم خودمون می دیم و تازه اونها رو از کپی کردن و گسترش فر هنگ قرآن خوندن و توجه به تفسیر و ترجمه منع می کنیم . چرا ؟؟؟

شاید برای اینکه مردم بیان و از ما با کلی قیمت یک سی دی دیگه بخرند !!

   + کسی معمولی تر از همه ; ۱٢:٢۸ ‎ق.ظ ; یکشنبه ۳ خرداد ۱۳۸۸
    comment نظرات ()