قدرت تصمیم گیری - روزهایی به کوتاهی زندگی

روزهایی به کوتاهی زندگی

نقد , طنز , داستان , شعر , روزنوشت

قدرت تصمیم گیری

امروز هوا آفتابی شده و از گرد و غبار خبری نیست .

سکانس اول :مردم  بعد از چند روز سر در گمی و اضطراب به خاطر هوای پراز گرد و غبار و آلوده تازه نفسی می کشند . از اوایل هفته وضع هوا خراب شده بود . و توی چند روز پشت سر هم بیشتر و بیشتر  . تقریبا توی خیابان ها کسی نبود که ماسک به صورت نداشته باشه . مثل روزهای اعلام نتایج کنکور بازار آزاد ماسک دست دستفروشها بر قرار شده بود . شدت آلودگی هوا به قدری بود که از فاصله پانصد متری تا یک کیلوتری اینجا که ما هستیم کوه طاقبستان با آن عظمت و بزرگی دیده نمی شد.مقدار آلودگی هوا به قدری بود که هر نیم ساعت باید ماسک رو از صورت در می آوردی و خود ماسک و می تکوندی تا بوی گرد و خاک و غبارش از بین بره .

طبق روال هر روز،  مدرسه ها ، مراکز دولتی ، بانک ها، ادارات بر قراره و مردم بدون توجه مسئولین به سر کار می رن.هیچ آمبولانس در سطح شهر دیده نشده و انگار نه انگار اتفاقی افتاده .

سکانس دوم : موج گرد و غبار به شهرهای مرکزی نزدیک می شه . اخبار مربوطه  از صدا و سیما بخش می شه .هوای تهران کمی آلوده شده . صدا و سیما تند تند از وضعیت بد هوا گزارش می ده . با مسئولین هواشناسی صحبت می شه. به مردم توصیه های ایمنی داده می شه . گزارش هایی از تشکیل کمیته حوادث و اتفاقات برای مقابله با وضعیت به وجود آومده داده می شه . وزیر مربوطه که چهار سال کاری برای گرد و غبار وارده از عراق نکرده اعلام می کنه که با دولت عراق در حال مذاکره هستند تا جلوی این غبار گرفته بشه و مناطقی که این غبار از اونجا اومده قیرپاشی بشه و . . . اخبار جاهای دیگه اعلام می کنه که این پدیده در یک صد سال اخیر بی سابقه بود و سیستمی داره که این مواد به بالاترین لایه های جو می رن و از بالا بصورت آبشاری روی سر مردم میان .شهرداری تهران اعلام می کنه که در سطح شهر آمبولانس های زیادی مستقر شده تا به مردم کمک کنند . نصویری از برج میلاد نشون داده می شه که با وجود گرد و غبار هم به خوبی دیده می شه .سریعا سه شنبه و چارشنبه تعطیل می شه تا مردم به بیرون نرن. مراکز درمانی در حالت آماده باش قرار می گیرن .

سکانس سوم : شبکه استانی اینجا و با خبر شدن مسئولان استان از اینکه در تهران دو روز رو تعطیل اعلام کردن زیر نویس می کنه که چهارشنبه تعطیل است و هر جایی که تهران تعطیل کرده تعطیل و بقیه باز اند ( یعنی مطابق همون ) . این خبر  در حالی اعلام می شه که از روزهای پر گرد و غبار اینجا گذشته . امروز رو که تعطیل اعلام کردن هوا بعداز چند روز گرد و غبار شدید،  کاملا بهبود یافته شده .مطمئنا اون مقداری رو هم که باید از این هوا در گلو و  حلق مردم  می رفت رفته . سر درد و خشکی دهان و تنگی نفس ها مون هم تمام شده .اما در آفتابی ترین روز بعد از غبار ها به خاطر اینکه عدم اتخاذ  تصمیم  به موقع اقدامات لازم سر پوشی بشه و  بی توجهی ها به چشم نیاد ، در جواب اعلام تعطیلی دو روزه پایتخت در آفتابی ترین روز هفته اینجا هم  تعطیل اعلام می شه .تا نشون داده بشه هنوز کسانی هستند که به فکر مردم ا ند .و مسئولیت و و ظیفشون رو در سیانت از جان و سلامتی مردم به خوبی انجام می دن.

سکانس چهارم : در یک روز آفتابی که هوا بهتر از این نمی شه و برای ترمیم ریه های بهم چسبیده ، نمی شه این روز تعطیل رو از دست داد .ا متوجه شدم تفاوت روزهای تعطیلی این چنینی فرق عمده ای با پایتخت داره . در پایتخت یک روز رو در این چنین اتفاقلتی برای پیشگیری از بیماری و مرگ و میر تعطیل اعلام می کنند اما در جاهای دیگه مثل اینجا تعطیلی رو برای بهبود بیماری های وارده و وقت داشتن برای دکتر بردن زن و بچه مردم و احتمالا فرصت کتفی داستن برای کفن و دفن تازه گذشته های دور و نزدیک تعطیل اعلام می کنند .من هم در روزی که  همه ی کارهای بانکی و اداری ام عقب افتاده و هیچ کدام از مراکز دولتی باز نیستند یه گردش خانوادگی توی خیابون های شهراون هم توی این هوا خیلی می چسبه .

امروزهوا آفتابی شده و از گرد و غبار خبری نیست .ولی .  .  .   .   .     .       .

همه جا تعطیله .

   + کسی معمولی تر از همه ; ۱٠:٢٠ ‎ق.ظ ; چهارشنبه ۱٧ تیر ۱۳۸۸
    comment نظرات ()