آکتاب آسمانی - روزهایی به کوتاهی زندگی

روزهایی به کوتاهی زندگی

نقد , طنز , داستان , شعر , روزنوشت

آکتاب آسمانی

آیه : 116 سوره نساء

" ان الله لا یغفر ان یشرک به و یغفر ما دون ذلک لمن یشاء  و من یشرک بالله فقد ضل ضلال بعیدا "

ترجمه :

"خداوند شرک به او را نمی آمرزد (ولی)کمتر از آن را برای هر کس بخواهد می آمرزد و هر کس برای خدا همتایی قرار دهد ، در گمراهی دور افتاده است ."

تفسیر:

عبارت این آیه با اندکی تفاوت در آیه 48 سوره نساء نیز تکرار شده است . این آیه از آیاتی است که افراد یکتا پرست را به لطف و رحمت خداوند امیدوار می کند . زیرا در این آیه امکان بخشش هر گناهی  بجز شرک بیان شده است.

از امام علی (ع) روایت شده است :" هیچ آیه ای نزد من امیدبخش تر از این آیه نیست" زیرا افرادی بسیاری هستند که  مرتکب گناهان بزرگی می شوند و برای همیشه از رحمت و آمرزش الهی مایوس می شوند و همان سبب می گردد که در باقیمانده عمر خود ، راه گناه و خطا را با همان شدت بپیمایند . البته باید دانست که مشیت و خواست الهی همراه با حکمت اوست و بی شک  حکمت الهی اقتضانمی کند کسی را که بدون شایستگی است مورد عفو قرار دهد .

نکته مهم در این آیه که سبب شد تا آن را بنویسم این است که این آیه ارتباطی به مسئله توبه ندارد ، زیرا توبه و بازگشت از گناه ،  همه گناهان حتی شرک را می شوید؛ بلکه منظور از آن ، امکان شمول عفو الهی در مورد کسانی است که توفیق توبه  نیافته اند .یعنی قبل از آن که از کرده های خود پشیمان شوند یا بعد از پشیمانی و قبل از جبران اعمال بد خویش ، از دنیا بروند .( البته به نظر بنده همین پشیمان شدن هم از گناه نشانه ی خوبی است که در همه بروز نمی کند . چرا که بعضی ها که توفیق پشیمان شدن ندارند به علت این است که قلبشان زنگار گناه را به خود گرفته و دیگر شفافیت قبل را ندارد . و زشتی گناه در آن عادی شده و نفس لوامه دیگر درست کار خود را انجام نمی دهد . و تلنگر های آن به چشم شخص نمی آید . اما در مورد توبه  هم به نظرم دو نوع بر خورد با توبه وجود دارد . در بالا می شد گفت که خواست و مشیت الهی همراه با حکمت اوست و خداوند کسی را بدون شایستگی که از خود بروز ندهد مورد عفو قرار نمی دهد . اما خداوند نیز در برخورد با  ینده پر از خطا و گناه خود که با توبه به سوی او آمده با رحمت و عطوفت نیز بر خورد خواهد کرد . چه بسیارند کسانی که توبه های خود را می شکنند و دوباره توبه می کنند . چه کسانی که توبه حقیقی می کنند )

 لازم می دانم که این مطلب را این چنین خاتمه دهم که  به اندازه درک و شعور خویش نوشتم . ولی می دانم که خداوند ارحم اراحمین است و به هر کار قادر و تواناست و خودش می داند با مخلوقاتش چگونه بر خورد کند . خواهی ببخش ، خواهش جزا کن . به کلام امیر المومنین اگر تو بخواهی عذاب دوزخ را بر من شکوه ای نیست . دوری از تو از هر عذاب و رنجی برایم سخت تر خواهد بود .( نقل به مضمون )

   + کسی معمولی تر از همه ; ٩:٥٤ ‎ق.ظ ; چهارشنبه ۸ مهر ۱۳۸۸
    comment نظرات ()